عملیات اداری پرداخت تسهیلات بلاعوض مسکن آغاز شد

 

photo_2016-01-03_16-45-58

اعتراضات و اعتصابات سال ۸۴ شرکت واحد اتوبوسرانی با محوریت سندیکا و مطالبه خواسته های کارگران موجب زندانی شدن برخی از اعضاء سندیکا و بازداشت چند روزه و بعضا چند ماهه بیش از ۳۰۰ نفر از کارگران سندیکایی و اخراج چندین ماهه آنان در آن مقطع شد. و حتی ۵۰ نفر آنان بعضا تا سال ۹۱ به دلیل حق طلبی و دفاع از حقوق کارگران اخراج شدند و پافشاری کارگران برای به دست آوردن مطالبات به حقه خود تحولات شگرفی را در زمینه های افزایش دستمزد، پرداخت تسهیلات مسکن و فراهم شدن مزایا و تسهیلات رفاهی انگیزشی و …. بوجود آورد.

پس از قول شهردار تهران در خلال اعتصابات سال ۸۴ مبنی بر رفع مشکلات مسکن کارگران، در سال ۸۶ با فروش برخی زمین های مازاد شرکت واحد مبلغ هفتاد و پنج میلیارد تومان به این منظور اختصاص یافت که متاسفانه با مدیریت ناکارآمد، در حال حاضر بیش از پنج هزار نفر از تسهیلات بلاعوض مسکن استفاده نکرده اند. و مدیریت فعلی شرکت واحد به محض اینکه بر سر کار آمد مدعی شد که اعتبارات مسکن تمام شده است. و پاسخگوی کارگران در این رابطه نبود. البته کارگرانی هم که پیش از آن در قالب تعاونی مسکن تسهیلات بلاعوض به آنها پرداخت شده بود به دلیل تاخیر در ساخت پروژه های واحدهای مسکونی که ناشی از ضعف مدیریت بود؛ به حق اعتراضاتی دارند حتی در پروژه مسکن سپیدار ۲و۳ با وجود اینکه سه سال از موعد تحویل مسکن کارگران گذشته است عملیات احداث این پروژه چهار سال است که متوقف شده است.

بر پایه خواسته کارگرانی که تسهیلات بلاعوض مسکن به آنان پرداخت نشده بود. سندیکا از سال ۹۲ با حمع آوری امضای این گروه از کارگران، درخواست شان برای استفاده از تسهیلات بلاعوض مسکن را به گوش مسئولان شهرداری رساند و در این راستا سه مرتبه کارگران در مقابل شورای شهر و شهرداری تجمع کردند. علاوه بر این در این مدت بارها اعضای سندیکا پیگیر این خواسته حقه کارگران در شورای شهر و شهرداری بودند. و نهایتا شهرداری پذیرفت به همه کارگران تسهیلات بلاعوض مسکن داده شود.

بنا به خواسته کارگران ستاد ساماندهی مسکن شهرداری تهران در شصت و نهمین جلسه خود بتارخ ۰۸/۰۶/۹۴ مصوب کرد:

الف- اسامی کارگرانی که از تسهیلات بلاعوض مسکن استفاده نکرده اند از سوی شرکت واحد به دبیرخانه ستاد مسکن شهرداری اعلام و توسط این دبیرخانه اولویت بندی گردند.

ب- کارگران در قالب پروژه های ۳۰۰ الی ۴۰۰ نفری به تعاونی مسکن حمایتی شهرداری معرفی گردند.

ج- شهرداری زمین را در مناطق ۲۲ گانه تهران با ۵۰% تخفیف در قیمت کارشناسی به تعاونی واگذار نماید.

د- برای اخذ پروانه ساخت با توجه به میزان عوارض به ازاء هر کارگر ده تا بیست میلیون تومان تخفیف داده شود.

ه- در هر پروژه پس از پرداخت حق السهم زمین (با لحاظ تخفیف) توسط سهامدار (کارگر) و اخذ پروانه ساخت، رای اکثریت سهامداران (کارگران) آن پروژه معین کننده ساخت پروژه و تحویل واحد مسکونی به کارگر و یا فروش پروژه به غیرو تقسیم سود آن در بین کارگران آن پروژه خواهد بود.

طی ماه گذشته با ارسال اسامی ۵۰۱۲ تن از کارگران به دبیرخانه ستاد مسکن شهرداری، بررسی صحت و سقم اسامی و اولویت بندی کارگران آغاز شده و در روزهای آینده اسامی کارگرانی که در اولین پروژه مسکن ثبت نام می شوند اعلام خواهد شد. همچنین از سازمان املاک و مستغلات شهرداری درخواست شده است زمین مناسب برای پروژه را هر چه سریعتر معین نماید. .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *