مصاحبه حسن سعیدی فعال و عضو سندیکای کارگران شرکت واحد با اسکا نیوز؛ بررسی مصوبه شورای عالی کار

26022014051

در بحث دستمزد سال ۱۳۹۳، شرایط برای کارگران از سال ۱۳۹۲ هم سخت تر شد و دستمزد ناعادلانه تری برای کارگران در نظر گرفته شد. در مسائل مربوط به تشکل های کارگری هم هیچ چیزی بهبود پیدا نکرد و تشکل های مستقل کارگری همچنان تحت فشار هستند.»


این ها گفته های حسن سعیدی، فعال کارگری و عضو سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه در گفت و گو با ایسکانیوز است. سعیدی نگاه مثبتی به مصوبه تازه شورای عالی کار ندارد. این در حالی است که براساس این مصوبه از این ماه مبلغ پنج هزار و ۶۰۰ تومان سهم کارگران و حدود ۱۹ هزار تومان سهم کارفرمایان بابت حق بیمه بن نقدی ۸۰ هزار تومانی کسر نخواهد شد.
پس از کش و قوس هایی که از تیرماه امسال تا کنون، بین کارفرمایان، کارگران و تامین اجتماعی به وجود آمد قرار بر این شد که از پایان این ماه همزمان با پرداخت حقوق و دستمزد جدید کارگران و مشمولان قانون کار، ابلاغیه جدید شورای عالی کار به اجرا گذاشته شود.
از سویی کارفرمایان از این مساله استقبال کردند و از سوی دیگر بسیاری از فعالان کارگری با بدبینی نسبت به این مساله برخورد می کنند. یکی از مهم ترین انتقاداتی که در این زمینه مطرح می شود این است که کاهش پرداختی حق بیمه، به ویژه برای کسانی که در دو سال آخر کار خود هستند و تا مدتی دیگر بازنشسته می شوند، باعث کاهش حقوق بازنشستگی آن ها می شود.

دولت فقط شعار داد
حسن سعیدی، عضو فعال سندیکای کارگران شرکت واحد، در مورد این مساله می گوید: به نظرم این مساله در نهایت به زیان کارگران تمام خواهد شد؛ چرا که به هر روی همه ما روزی بازنشسته خواهیم شد و در آن دوران حقوق بازنشستگی اهمیت ویژه ای دارد. اینکه مطرح می شود تعداد افرادی که آماده بازنشستگی هستند کم است، اما مساله این است که هر ساله تعدادی در این صف قرار دارند و در دوران بازنشستگی که هر فردی نیاز به استراحت دارد این پول کمک رسان بزرگی خواهد بود. از این جنبه به نظر ما این مساله و اتفاق را درست نمی دانیم.
این فعال کارگری با اشاره به قانون و اینکه براساس قانون هرگونه پاداش و بن که به کارگران پرداخت می شود، کارفرما باید حق بیمه آن را بپردازد، می افزاید: وزارت کار دولت تدبیر و امید، از ابتدای شروع به کار خود، سیاست اصلی خود را کاهش هزینه کارفرما قرار داده است و در این راه تمام تلاش خود را کرده است. این سیاست علاوه بر مساله حق بیمه بن کارگری، در جریان تعیین حداقل دستمزد نیز خود را نشان داده است.
سعیدی در مورد دولت تدبیر و امید گفت: آقای روحانی در دوران کاندیداتوری خود قول های زیادی داد اما در عمل کارهای دیگری رقم خورد. در بحث دستمزد سال ۱۳۹۳، شرایط برای کارگران از سال ۱۳۹۲ هم سخت تر شد و دستمزد ناعادلانه تری برای کارگران در نظر گرفته شد. در مسائل مربوط به تشکل های کارگری هم هیچ چیزی بهبود پیدا نکرد و تشکل های مستقل کارگری همچنان تحت فشار هستند. در ایجاد شغل هم نکته خاصی ندیدیم. در واقع آقای روحانی شعار دادند اما عمل نکردند.

لینک مطلب