۳۹ کارگر معترض سیمان کارون، باطلب دو ماه حقوق شبانه از کارخانه اخراج شدند؟

سیمان کارون

این کارگران در تیر ماه گذشته به علت پرداختن نکردن حق و حقوقشان از سوی کارفرما ۱۴روز دست از کار کشیدند ،اما با توافقی که بین هیئت مدیره و کارگران مبنی بر پرداخت حقوق معوقه از سوی کارفرما در تاریخ ۲۱تیر ماه به کار خود بازگشتند.

 

به گزارش منابع خبری ایلنا، شب گذشته ۳۱ مرداد ماه به حدود ۳۹نفراز کارگران قراردادی شاغل در کارخانه سیمان کارون در شهر کلگیر شهرستان مسجد سلیمان اعلام شده است به دلیل اتمام اعتبار قرار داد کارشان دیگر برای آن‌ها در این واحد صنعتی شغلی وجود ندارد.

به گفته این منبع خبری، این واحد تولید کننده سیمان بیش از ۳۲۰ کارگر رسمی، قراردادی و پیمانی مشغول به کار هستند که هر کدام از آنان دو ماه حقوق طلب دارند. کارگران قرار داد ی هم با سوابق یک تا ۱۵ سال زیر مجموعه یک شرکت پیمانکاری تامین کننده نیروی انسانی کار می‌کنند.

به ادعای کارگران قرار دادی سیمان کارون، پیش از این  اول شهریور ماه سال ۹۳- تعداد ۶۵ نفراز کارگران قراردادی شاغل در کارخانه سیمان کارون به بهانه اتمام قرار داد کاری اخراج شده بودند که ۲۹ نفر(که اسامی آنان در لیست اخراج امروز نیز است) بعد از پی گیری‌ از نهادهای دولتی مستقر در استان همچون استانداری، فرمانداری، اداره کار و اعضای شورای شهر «گلگیر» در اوایل مهر ماه سال ۹۳ مجددا به کارشان بازگشتند.

منابع کارگری همچنین به ایلنا گفتند از دو ماه پیش فعالیت تولیدی کارخانه سیمان کارون محدود شده و کارفرما به اجبار حدود ۲۵۰ نفر از کارگران خود را به مرخصی اجباری فرستاده است.

به گفته آنان مجموع کارگران باقی مانده در کارخانه از کارگران بخش خدمات ،نگهبانی، مکانیک وبهره بردار آسیاب کارخانه سیمان هستند.

یکی از کارگران درباره دلایل کارفرما برای فرستان کارگران به مرخصی به ایلنا گفت: هنوز مشخص نیست دلیل واقعی این مرخصی اجباری چیست اما عمده‌ترین دلایلی که از سوی کارفرمای کارخانه عنوان می‌شود کاهش فروش وادامه تعمیرات کارخانه است که آنهم نیمه کاره‌‌ از چند ماه پیش رها شده است.

به گفته این کارگرشاغل در کارخانه سیمان کارون بیمه کارگران نیزاز خرداد ماه به تامین اجتماعی پرداخت نشده ودفترچه‌های درمانی آنان نیز تمدید نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *